טיפים לשימוש בבריקים

יפה כלבנה: הישראלים שאוהבים בריקים /שלומית שתיוי

הם תפסו תאוצה בתחילת שנות האלפיים ולמרות שהיו מי שהספידו אותם, הבריקים עדיין מככבים בבתי ישראל. בחוץ ובפנים, במטבח ובסלון, בגרם המדרגות ובחדר הרחצה; הנה כמה דוגמאות שישכנעו גם אתכם שהטרנד הזה לא יעזוב בקרוב.
השימוש בחיפוי לבנים הפך פופולרי בישראל בתחילת שנות ה-2000, ומהר מאוד קיבלו הלבנים את השם "בריקים" וזכו למקום של כבוד בבית הישראלי. הבריקים שימשו מעצבי פנים ואדריכלים ליצירת מראה כפרי וקלאסי על ידי חיפוי קירות בכניסה לבית, בסלון ובמטבח, הדגשת עמודים וכרקע לקמין. מלבד בתי מגורים, הם כיכבו גם בבתי קפה ומשרדים.

יצירת לבנים לבניית בתים ידועה כבר אלפי שנים, ובמקור הן נעשו מחמר. היום המילה "לבנה" מתייחסת ליחידה דמויית תיבה שעשויה מחומרים אחרים כמו בטון, חול ואבן. שימוש בלבנים היה נפוץ מאוד באירופה, ואולי הזיהוי הזה עם מבנים אירופיים ישנים ומלאי טעם הוא חלק מהסיבה שהן נעשו כל כך אהודות גם כאן.

למרות שבשנים האחרונות נוספו אופציות רבות לחיפויי קיר, כמו טפטים, זכוכית, עץ ובטון, ולמרות שבשנים האחרונות יצא להם שם של מאוסים ולא רלוונטיים לאקלים המקומי, מתברר שהישראליים אוהבים בריקים. אז אם החלטתם לחפות קיר או עמוד בלבנים, הנה מדריך מקוצר איך לעשות את זה נכון , סוגי בריקים וסדר גודל של מחירים…

  • הדבקת בריקים היא עבודה מקצועית וחשוב לבחור בעל מקצוע מתאים
  • לפני הדבקת הבריקים יש לדאוג שהקיר מפולס וישר ולנקות אותו משאריות צבע ורטיבות.
  • הדבקת הבריקים נעשית מלמטה למעלה
  • אם מדביקים את הבריקים על קיר גבס חשוב להשתמש בדבק חזק במיוחד.
  • לקירות עם סדקים ופגמים מומלץ להשתמש באבני סיליקט מכיוון שהן חזקות ועמידות.
  • למראה כפרי מומלצים בריקים בגוון חום בהיר ולמראה מודרני או תעשייתי בריקים בעלי צבע מעושן בגימור חלק ובגוונים אפורים.
  • לא חייבים לחפות בבריקים את כל הקירות בחלל. חיפוי קיר אחד או אפילו רק חלק מהקיר מספיק כדי ליצור אווירה
  • חללים שמתאימים במיוחד לחיפוי בריקים: גרם המדרגות, קיר מרכזי בסלון, המבואה, עמודים.
  • קיר בריקים יכול לשמש רקע לתמונה, או קונסולה בכניסה לבית.

סוגי בריקים:

בריקים מפירוק– לבנים שפורקו מבתים ישנים באירופה. בדרך כלל בצבעים חמים, מתאימות ליצירת חלל כפרי. מחיר 300-350 ₪ למ"ר, לא כולל מע"מ ועבודה.

לבנים מאבנים טבעיות– עשויות מאבנים שונות (אבן גיר, אבן ירושלמית, מצפה, אבן חברונית, אבני צפחה ועוד). מחיר 200-300 ₪ למ"ר, לא כולל מע"מ ועבודה.

אבני סיליקט– לבנים המיוצרות מתערובת של חול וסלעים היוצרת מראה של אבן טבעית. קיימות בצעים, גדלים וטקסטורות שונות, כך שאפשר למצוא אבני סיליקט במראה חלק ומודרני או במראה קלאסי של אבן מסותתת, במגוון צבעים (גווני לבן, אפור, שחור, כתום חום וצהוב) ובעובי המתחיל בחצי סנטימטר ומגיע ל-2.5 ס"מ. מחיר 250-300 ₪ למ"ר, לא כולל מע"מ ועבודה.